
Megnyílt a felújított Karakas pasa tornya
A Budavári Palotanegyed nyugati oldalának leghangulatosabb és páratlan panorámával rendelkező részén nyílt meg a felújított Karakas pasa tornya, amelyben egy új információs pont, ajándékbolt, kávézó és mosdó várja a vendégeket. Az újjászületett Csikós udvart északról lezáró épület közvetlenül a Török kerthez kapcsolódik.
A középkorban a mai Csikós udvar környékét minden oldalról fal vette körül, amely a budai Vár védelmi zónájaként szolgált. Ebben a téglalap alakú falszorosban jött létre az a kicsiny török, akkoriban Újnegyednek nevezett városrész, amely a korabeli metszeteken is jól látható. A Karakas pasa tornya annak a középkori erődrendszernek a része volt, amelyet az egyes falszakaszok végén, illetve a sarkokon egy-egy kör alaprajzú torony tagolt. Az egykori ágyútorony neve építtetőjére, Karakas Mehmed budai pasára utal, aki 1620 körül emeltette a 12 szögletű tornyot, faragott kváderkövekből, amelyet tölcséres ablakok és egyszerű lőrések tagoltak. A sarokbástya két és fél évszázad alatt túlélt több ostromot, és még a 19. század végén is őrizte eredeti formáit.
A Karakas pasa tornya ellentétes utat járt be, mint a Csikós udvar többi épülete. A második világháborúban megsérült Lovarda, Stöckl lépcső és a Főőrség helyreállítása elmaradt, a kommunizmusban ideológiai okokból mindegyiket elbontották és a Budavári Palotanegyedhez méltatlan, használaton kívüli, kavicsos rézsűt alakítottak ki a helyükön. Ha körbenézünk a Csikós udvaron, láthatjuk, hogy a Nemzeti Hauszmann Program keretében végzett helyreállítás valódi újjászületés: ma újra itt állnak az elbontott épületek és új kulturális helyszínként várja az ide érkezőket. A Karakas pasa tornyának megnyitásával lezárul egy folyamat, amelynek eredményeként teljesen újjászületett a korábban méltatlanul elhanyagolt Csikós udvar és környezete: újjáépült a Főőrség és a Lovarda, visszaépült a Hauszmann-féle rámpa és a Stöckl lépcső, valamint egy új, mediterrán hangulatú pihenőrészt alakítottak ki a Lovarda épülete mellett. A Török kerthez a Tabán felől egy akadálymentes útvonalon érhetnek el a látogatók, amely évtizedek után most újra összeköti a Várhegy nyugati oldalán lévő teraszokat.
A Karakas pasa tornya új külsőt kapott és a belső terek is megújultak. A benne működő kávézó és mosdó lehetőséget ad a megpihenésre és a felfrissülésre, az információs pont tájékozódást biztosít az ide látogatóknak. Az épületben a Budavári Palotanegyed hetedik információs pontja nyílt meg, ahol a Várkapitányság munkatársai tájékoztatást adnak a budai Várba való feljutásról, és a környéken található látnivalókról és aktuális programokról, amelyekre jegyet is tudnak váltani az érdeklődők.
Július 15-től újabb tematikus vezetéssel bővül a Budai Várséták programkínálata Újjászülető örökségünk címmel. A séta A Hauszmann-sztori című kiállítástól indul és a megújuló Budavári Palotanegyed történetét mutatja be, de a jelenlegi fejlesztések kulisszatitkait is megismerhetik a résztvevők. A séta záró állomása a Karakas pasa tornya, ahol az ide látogatók egy frissítő ital társaságában gyönyörködhetnek a Török kert látványában, gazdag növényvilágában és a főváros szépségében. A kert tervezésekor nagy gondot fordítottak a mediterrán mikroklímával rendelkező kert flórájának kialakítására. A Török kert keleties hangulatáról az öt színben pompázó rózsabokrok, fügefák, illetve a mór mintákat idéző díszszökőkút gondoskodik. A kertben mindezeken felül szépen gondozott gyep, vadszőlő, birsalma és törpe orgona is helyet kapott, amelyek folyamatos vízellátását automata öntöző- és csepegtető rendszer biztosítja.
További információ: https://www.facebook.com/nemzetihauszmannprogram